Ukliďme Česko 2019

V jednu dubnovou sobotu se skupina členů střediska a několika odvážných rodičů rozhodla začít víkend aktivním a společensky prospěšným odpočinkem. Vydali jsme se v rámci akce Ukliďme Česko posbírat odpad na přírodní památce Skalka v blízkosti naší klubovny. Akci hojně sponzorovala radnice městské části Praha 5, takže jsme neměli nouzi jak o dobré posilnění, tak i o pomůcky pro úklid.

Vydali jsme se z místa srazu na louku, kde jsme rozbili hlavní tábor a rozešli se hledat kořist. Zprvu se zdálo, že moc práce mít nebudeme, ale počasí přálo, a tak jsme hledání zprvu brali jako příjemnou procházku. Zanedlouho se však ukázalo, že odpadků bude více než dost. Především jsme narazili na několik opuštěných táborů bezdomovců, kde jsme mimo mnohého oblečení našli třeba matrace, spacáky, kuchyňské náčiní a rozkradené kufry. Uklízeči a uklízečky se však práce nezalekli a zanedlouho byla obydlí v pytlích. Další místo s vysokou koncentrací odpadků bylo pod skalní vyhlídkou, kam zřejmě romantikou opojení spoluobčané zahazovali většinou lahve, plechovky, obaly od jídla i kusy oblečení. Většina odpadků byla navíc rafinovaně skryta pod nánosem suchého dubového listí, přesto jsme nevynechali jediné místo.

Před dvanáctou hodinou jsme uznali, že síly stejně jako pytle došly a nezbývá než zrekapitulovat a odnést nasbíraný odpad na místo odvozu. To jsme vzhledem k neplánovaně vysokému množství materiálu museli přesunout blíže k louce. Celkem se na úklidu podílelo asi 25 pomocníků a dva psi. Všichni odcházeli s vřelým pocitem vykonaného dobrého skutku a mnozí dopředu potvrzovali účast v příštím ročníku akce.

Za náčiní, pomůcky k úklidu a občerstvení děkujeme radnici městské části Praha 5.